Opis zawodu

obraz Artysta grafik, Graphic designer

Artysta grafik, Graphic designer

Ile zarabia w Polsce: 1075zł netto (wyliczone z 1 opinii)

Projektuje i tworzy różnego rodzaju artystyczne kompozycje plastyczne (ryciny) za pomocą rycia rylcem w metalu, drewnie, gipsie, kamieniu, stosując różne techniki graficzne: druk wypukły, druk płaski, druk wklęsły, w celu ich reprodukcji na papierze lub tkaninie; wykonuje grafikę użytkową: plakat, ilustrację do tekstu, reklamę itp., stosując wiele technik plastycznych oraz grafikę komputerową; projektuje grafikę na potrzeby identyfikacji wizualnej, logotypy, szaty graficzne witryn, sklepów, aplikacji internetowych.

Zadania, obowiązki:

- przygotowywanie projektu kompozycji plastycznej: ryciny artystycznej, plakatu, ilustracji do tekstu, reklamy, znaczka pocztowego, banknotu, opakowania, znaku graficznego;

- wybór jednej z technik graficznych: druku wypukłego (drzeworyt, linoryt), druku płaskiego (offset, litografia, monotypia), druku wklęsłego (miedzioryt, akwaforta, sucha igła, rotograwiura) lub techniki komputerowej;

- wybór materiału, w którym będzie wykonana rycina: metal, drewno, gips, kamień;

- w zależności od przyjętej techniki graficznej - wykonywanie rysunku: tuszem litograficznym (przy użyciu pędzelków, piórka, patyka, proszku) lub rycie rylcem, igłą lub diamentem linii, kresek na powierzchni metalu, drewna, gipsu, kamienia;

- nakładanie farby na wykonany rysunek, wtarcie jej w wyżłobienia;

- trawienie płyt metalowych kwasami w celu utrwalenia rysunku;

- wykonywanie próbnych odbitek kompozycji na papierze lub tkaninie i poprawianie;

- reprodukowanie rysunku na wilgotnym papierze lub tkaninie w prasie litograficznej;

- w przypadku wykonywania grafiki użytkowej - przygotowywanie projektu graficznego okładek, obwolut, stron tytułowych oraz rozwiązań typograficznych książek dla wydawnictw, plakatów, reklam, znaków graficznych itp.;

- kierowanie pracami artystyczno-graficznym przy wydawaniu książek, czasopism i gazet, z wykorzystaniem techniki komputerowej (programy graficzne, skanowanie zdjęć);

- prezentowanie i promowanie własnej twórczości graficznej na wystawach, konkursach, pokazach w kraju i zagranicą;

- uczestniczenie w plenerach artystycznych.

Źródło: Klasyfikacja zawodów i specjalności, MPiPS - (12.06.2012)

Jak zostać - kursy, koszty, wymagania:

Aktualnie zawód grafika niemal nieodłącznie wiąże się z technologią komputerową. Często dana osoba specjalizuje się w określonej dziedzinie czy typie grafiki, będąc ekspertem w wąskim zakresie pracy.

Wykształcenie w tym wypadku nie ma tak dużego znaczenia, gdyż liczą się umiejętności i zmysł artystyczny, dające końcowy efekt. Sprawą kluczową jest jednak nabycie tej wiedzy i umiejętności projektowania, a to umożliwiają studia grafiki na Akademii Sztuk Pięknych. Studia takie dają pełny warsztat  i przygotowują do zawodu artysty posługującego się zarówno tradycyjnymi jak i najnowszymi elektronicznymi środkami przekazu graficznego. Obejmują swoim zakresem projektowanie graficzne oraz grafikę warsztatową.

Grafik jest artystą plastykiem, więc dużą rolę odgrywa talent i poczucie estetyki, piękna.

Na rynku pracy najwięcej ofert dotyczy projektowania graficznego w technologii cyfrowej, co oznacza rysowanie/szkicowanie na papierze, a następnie za pomocą specjalnego tabletu i pióra rysowanie grafiki w programie komputerowym (np. logotypów).

Innym rodzajem projektowania jest tworzenie szaty graficznej witryn internetowych. Wówczas grafik musi bardzo dobrze znać obsługę programów na których pracuje, stosować efektywne techniki i metody aby projekty tworzone były na najwyższym poziomie i zgodnie z aktualnymi trendami.

Projektant graficzny musi znać obsługę jednego z programów do grafiki rastrowej (Adobe Photoshop, Fireworks, Corel Paint Shop Pro), grafiki wektorowej (Adobe Ilustrator, Flash, CorelDRAW, Real-DRAW), lub grafiki trójwymiarowej.

Zawód graphic designera jest jednym z typowych, wykonywanych w formie freelancera. Osoby te często zakładają własną działalność gospodarczą. Wówczas sukces pozyskania zlecenia zależy od opinii byłych klientów, prezentacji swojego portfolio na stronie internetowej.

Ostatnia aktualizacja danych – 15.11.2012. Informacje o kursach, kosztach i wymaganiach zebrano i uśredniono na podstawie ogólnodostępnych ofert i cenników usług oraz ofert pracy (m.in.: http://www.asp.wroc.pl/?module=StaticContent&controller=Main&id=58 ).

Sprawdź zawody powiązane:

Rozwiń opis

Artysta grafik, Graphic designer - Opinia

Dodano: 06.02.2013
750-1400 PLN
Podhale, Polska
To chyba dość ogólnopolski problem wypłat/umów w firmach prywatnych, który dosięgnął i mnie. Fakt, który mocno mnie odtrącił od pracy w regionach, w...
Komentarze (0)
Rzetelna opinia (2)
Nierzetelna opinia (0)