Opis zawodu

obraz Webmaster, Programista front-end

Webmaster, Programista front-end

Projektuje i tworzy aplikacje internetowe i całe strony WWW na zlecenie różnych kontrahentów, wykorzystując specjalistyczne programy komputerowe; umieszcza je w serwerze; opracowuje materiały tekstowe, fotograficzne, graficzne i dźwiękowe w jedną spójną całość, wykorzystując dobrą znajomość rynku reklamy i handlu w Internecie, agencji i największych ogłoszeniodawców.

Zadania, obowiązki:

- przyjmowanie zleceń na opracowanie projektu stron w języku html (WWW) i ich wdrażanie;

- współpraca z różnymi kontrahentami: instytucjami, firmami handlowymi, agencjami reklamowymi, wydawnictwami, redakcjami itp., które pragną zaistnieć w Internecie;

- opracowywanie scenariuszy projektów tekstowych, graficznych, fotograficznych i dźwiękowych w celu tworzenia stron WWW;

- projektowanie i tworzenie stron internetowych wg opracowanego scenariusza na zlecenie różnych kontrahentów;

- wykorzystywanie różnych specjalistyczne programów komputerowych multimedialnych do realizacji i wdrożenia projektu;

- wprowadzanie linków do projektowanych stron;

- uzupełnianie i aktualizowanie informacji zawartych na stronach WWW;

- nawiązywanie kontaktów z grafikami komputerowymi, plastykami oraz autorami materiału informacyjnego w celu opracowania spójnej koncepcji projektu;

- wykonywanie zadań związanych z podanymi wyżej;

- nadzorowanie innych pracowników.

Źródło: Klasyfikacja zawodów i specjalności, MPiPS - (11.06.2012)

Jak zostać - kursy, koszty, wymagania:

W zależności od struktury firm pracodawców, webmasterzy zajmują się:

- albo tylko częścią programistyczną front-end - czyli kodowanie HTML, CSS, JavaScript, AJAX, cięcie grafiki;

- albo do tego częścią back-end - czyli programowaniem aplikacji: tworzenie bazy danych (np. MySQL, PostgreSQL), silnika witryny (np. PHP, Python, Java);

- albo do tego tworzeniem szaty graficznej - czyli projektowaniem grafiki strony (np. Adobe Fireworks, Dreamweaver, Photoshop);

- optymalizacją witryny pod względem SEO - pozycjonowaniem.

W większych firmach i bardziej profesjonalnych występuje podział ról na programistów oraz grafików, którzy współpracują ze sobą. W przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem aplikacji i interfejsów nie tylko internetowych, mogą pracować specjaliści Webdeveloperzy, Webmasterzy, oraz Webdesignerzy.

Na stanowisko programisty przyjmowane są osoby z wykształceniem wyższym informatycznym lub pokrewnym, które są obeznane w swojej dziedzinie i potrafią w wystarczającym tempie, efektywnie realizować otrzymywane zlecenia.

Przy procesie rekrutacji najważniejsze jest doświadczenie i dotychczasowe projekty, oraz stopień zaawansowania znajomości danych języków.

Niezbędna do pracy jest też znajomość języka angielskiego, gdyż większość dokumentacji technicznych jest pisana w tym języku.

Niezbędne cechy u kandydata na programistę to zdolność logicznego, analitycznego myślenia, kreatywność, samodyscyplina, zdolności matematyczne.

W Internecie są też oferty kursów programowania, jednak wiele materiałów można znaleźć za darmo. Każdy język programowania posiada swoje oficjalne witryny, na których udostępniane są samouczki, dokumentacje, rozwiązania popularnych problemów. Dodatkowo istnieją serwisy i fora zakładane przez pasjonatów, będące wielką bazą wiedzy.

Oprócz tego nie wolno zapominać o literaturze papierowej – oficjalnych wydaniach książek do nauki danego języka.

Ostatnia aktualizacja danych – 30.10.2012r. Informacje o kursach, kosztach i wymaganiach zebrano i uśredniono na podstawie ogólnodostępnych ofert i cenników usług oraz ofert pracy (m.in.: http://django.pl/documentation/overview/, http://lukasz.dc2.pl/kurs-framework-symfony-wstep/, http://kurs.browsehappy.pl/, http://www.q33.pl/pl/programowanie_dynamicznych_stron_internetowych?PHPSESSID=f715b9a321b50f1b72f42c23d478d49f ).

Sprawdź zawody powiązane:

Rozwiń opis

Brak opinii użytkowników.
Dodaj opinię - pomóż tworzyć bazę o warunkach pracy, bez rejestracji!