O rynku pracy

Co na przestrzeni lat mówi o Polsce ranking wolności gospodarczej?

01.02.2014, 0, 8706 wyświetleń
Obraz główny - Co na przestrzeni lat mówi o Polsce ranking wolności gospodarczej?

Wspomniany ranking – „Index of Economic Freedom” - prowadzony jest od 20 lat przez The Heritage Foundation. Dzięki wynikom z całego okresu możemy zobaczyć jak wygląda rozwój Polski na przestrzeni lat. Korupcja choć spadła, jest wciąż problemem, tak jak wydatki rządowe - od zawsze obciążały polską gospodarkę. Co na plus - warunki do prowadzenia biznesu poprawiają się.

 

 

Dołącz, aby widzieć nowe artykuły:

O tym, czym jest wskaźnik wolności gospodarczej oraz jak wynik Polski wygląda na tle innych krajów z Europy i świata pisaliśmy w artykule - Rośnie wolność gospodarcza w Polsce.

 

Dodatkowo, podsumowanie wyników wybranych krajów z pierwszej 10-tki światowego rankingu opisaliśmy tutaj - Ranking wolności gospodarczej na świecie.

 

 

Wolność gospodarcza w Polsce ogółem

 

Rok 1995 to 50,7 punktów dla Polski i 76. miejsce w rankingu. W ciągu 20 lat wynik podniósł się o ponad 16 punktów, co jest jednym z lepszych przyrostów na świecie. Oznacza to, że Polska znacznie rozwinęła się w zakresie swobody gospodarczej. Niestety poziom, z jakiego musiała się podnosić był bardzo niski, gdyż próg 50,0 punktów oznacza jeszcze status państwa ‘bez wolności gospodarczej’ (repressed). Tegoroczne 67,0 punktów zapewniło Polsce 50. miejsce, a obecny status kraju ‘umiarkowanie wolne’ utrzymuje się od 2010 roku. Wykres pokazuje jednak, że nasz kraj należał do tego przedziału już wcześniej - w latach 2000-2003.

 

Ogólna średnia wolności gospodarczej Polski

 

 

Wolność biznesowa – łatwiej z własną firmą?

 

Swoboda biznesu w Polsce miała ciężki okres w latach 2006-2009, gdzie wynik ostatniego roku tego okresu był bliski granicy zniewolenia (53,7 punktów). Zajmowaliśmy wówczas niebywałe 140. miejsce na 186 krajów.

Ostatnie dwa lata to znaczący wzrost do 70,1 punktów i 75. miejsce na świecie w wolności biznesowej. Do poprawy przyłożyła się tutaj deregulacja zawodów, która zniosła wiele ograniczających przepisów i licencji, dzięki czemu łatwiej podjąć pracę w niektórych zawodach wykonywanych na własnej działalności gospodarczej.

 

Poprawę widać również w raporcie Doing Business 2013 publikowanym corocznie przez Bank Światowy, gdzie Polska zajmuje aktualnie 45. miejsce spośród 189 badanych krajów.

 

W ostatnich latach usprawniono między innymi rejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisy do księgi wieczystej, mniej formalności wymaga pozwolenie na budowę.

Łatwiej również założyć indywidualną działalność gospodarczą, wymaga ona czterech procedur, skrócono czas oczekiwania na numer NIP – z 14 do 3 dni. Opracowywane jest połączenie procedur przyznawania numeru VAT i REGON.

 

Niestety Polska odnotowała w tym roku spadek w wolności pracy (60,4 punktów), co daje 97. miejsce na świecie. Przepisy prawa pracy są bardziej rygorystyczne niż w innych krajach regionu.

 

Wykres wolności biznesowej w Polsce

 

 

Korupcja w Polsce

 

Od lat 1996-1997 problem korupcji stale narastał aż do roku 2007, kiedy kategoria wolności od korupcji zanotowała jedynie 34,0 punkty i 70. miejsce na świecie. Od tego czasu nastąpił jednak zwrot, i oficjalna walka z korupcją w Polsce powoli skutkuje. Wynik roku 2014 to 54,8 punktów i 41. miejsce. Jest więc lepiej, tym bardziej że jak wynika z raportu, ogólnie na świecie korupcja jest ogromnym problemem, gdyż średnia wynosi zaledwie 39,3 punktów na 100 możliwych (poniżej 50 punktów jest już status ‘bez wolności’).

Niestety jak na rozwinięty kraj europejski, Polska jest wciąż o wiele za daleko. Mimo niskiej średniej światowej, wielu krajom jednak udało się uwolnić od korupcji. Wynik 70-90 punktów od wielu lat notują takie państwa jak Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia, Dania, Szwecja, Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Francja, Austria, Holandia.

 

Ujawniane co jakiś czas wielkie afery korupcyjne nie nastrajają pozytywnie, jednak świadczą o podejmowanych działaniach.

 

Również podsumowanie kraju przez The Heritage Foundation zawiera uwagę o korupcji w Polsce, podkreślając istotę wzmocnienia niezawisłości sądownictwa i zwalczania korupcji, jako niezbędne czynniki umocnienia fundamentów wolności gospodarczej.

Raport zarzuca, że przepisy antykorupcyjne nie zawsze są skutecznie realizowane, i oficjalnie korupcja pozostaje problemem. Podkreśla, że wymiar sprawiedliwości jest niezależny, jednak sądy słyną wręcz z wielkich opóźnień przy rozstrzyganiu spraw. Powolne działania prokuratury w sprawie dochodzeń korupcyjnych wywołały obawy, że są one poddane presji politycznej

 

Wykres wolności od korupcji w Polsce

 

 

Wydatki budżetu państwa

 

W tegorocznym rankingu Polska zajęła dalekie 145. miejsce w obszarze wydatków publicznych (43,2 punkty). Możliwość ograniczenia wydatków rządowych zależy jednak od sytuacji gospodarczej kraju, a Polska wciąż próbuje się rozwijać i doganiać gospodarki krajów wysoko rozwiniętych. Ściślej mówiąc, we wspomnianej kategorii rankingu mierzone jest ograniczanie wydatków rządowych. Wykres pokazuje więc, że w Polsce od zawsze wydatki publiczne są za wysokie i nie są skutecznie ograniczane. Polska gospodarka nie jest w stanie ich udźwignąć, a deficyt budżetowy i dług publiczny niestety z roku na rok rośnie.

 

Wykres ograniczania wydatków rządowych w Polsce

 

 

SprawdzPrace.pl

 

Źródło danych: http://www.heritage.org, http://www.doingbusiness.org

fot. sxc.hu

Poleć artykuł znajomym:

:

Komentarze:

Dodaj pierwszy komentarz!