O rynku pracy

Bezrobocie w głównych miastach i województwach Polski w 2013 r.

05.11.2013, 10, 29806 wyświetleń
Obraz główny - Bezrobocie w głównych miastach i województwach Polski w 2013 r.

Stopa bezrobocia na koniec września dla całej Polski to 13,0%, jednak nie każdy wie jak bardzo rozbieżne są te wartości w poszczególnych województwach. Ale sięgamy jeszcze dalej, analizując sytuację w głównych miastach. Tak więc przedstawiamy Wam dokładne zestawienie oraz kilka „ciekawostek”, które wychwyciliśmy z najnowszego raportu GUSu z 22 października.

 

 

Dołącz, aby widzieć nowe artykuły:

Analizę oraz infografiki wykonano na podstawie miesięcznych danych o bezrobociu w Polsce na koniec września, czyli jednocześnie na koniec III kwartału roku 2013, zamieszczonych przez Główny Urząd Statystyczny (z dnia 22.10.13). Opisana została sytuacja nie tylko w województwach, ale również w miastach wojewódzkich i innych głównych miastach.

 

 

Bezrobocie w województwach

 

Różnice w bezrobociu między województwami są znaczne, ale do tych z najwyższym i najniższym należą wciąż te same województwa, cechując się daną sytuacją od lat.

Najwyższa stopa bezrobocia występuje w województwach: warmińsko-mazurskim (20,4%), kujawsko-pomorskim (17,5%), oraz zachodniopomorskim (16,9%).

Nieco niższy procent bezrobotnych ale wciąż znacznie ponad średnią krajową zanotowały województwa świętokrzyskie (15,9%) oraz podkarpackie (15,6%).

W najlepszej sytuacji - notując wartości sporo poniżej średniej - znajdują się województwa: wielkopolskie (9,4%), mazowieckie (11,0%), śląskie (11,1%), oraz małopolskie (11,3%).

 

Bezrobocie w Polsce 2013 - województwa 

 

 


Bezrobocie w miastach i powiatach

 

Różnice w bezrobociu na poziomie województw to jednak nic, w porównaniu do tych, notowanych między poszczególnymi miastami i powiatami.

 

Województwo mazowieckie – zapewne każdy domyśla się o niskim bezrobociu w stolicy, która prężnie napędza gospodarkę, a rozwinięty rynek usług daje zatrudnienie przez cały rok. Stopa bezrobocia w Warszawie wynosi jedynie 4,9%, czyli ponad dwa razy mniej niż średnia województwa (11,0%). Dzieje się tak, gdyż poza Warszawą i jej okolicami (podregiony zachodni i wschodni) bezrobocie gwałtownie rośnie, sięgając w Radomiu - drugim najludniejszym mieście województwa (ponad 220 tys.) aż 22,2%! Bezrobocie w całym powiecie radomskim wynosi 29,5%.

Do woj. mazowieckiego należy również region z najwyższym bezrobociem w Polsce – powiat szydłowiecki zanotował stopę bezrobocia w wysokości 37,9%.

 

 

Województwo warmińsko-mazurskie – posiada najwyższą stopę bezrobocia w Polsce (20,4%), utrzymując podobny poziom w całym regionie. Oczywiście najlepiej radzi sobie Olsztyn – stolica województwa – notując jedynie 8,1% ludności bezrobotnych, a za nim powiat iławski (12,2%). Jednak oprócz nich, jeszcze tylko trzy powiaty mogą pochwalić się wartością bezrobocia poniżej 20%. W pozostałych kilkunastu powiatach rekordowa wartość należy do powiatów: braniewskiego (31,8%), piskiego (30,8%), oraz bartoszyckiego (29%).

 

 

Województwo wielkopolskie – może poszczycić się najniższym bezrobociem w Polsce (9,4%), oraz miastem ze stopą bezrobocia przysłaniającą nawet Warszawę. Oczywiście mowa o Poznaniu, który na koniec września wskazuje najniższe w Polsce, 4,2% bezrobocia. W województwie tym tylko jeden powiat – wągrowiecki – przekroczył poziom 20% bezrobotnych.

 

 

Województwo małopolskie i łódzkie może za to pochwalić się najbardziej wyrównanym poziomem stopy bezrobocia. Tylko w tych dwóch województwach żaden powiat nie osiągnął 20% bezrobotnych. Kraków może pochwalić się 6% stopą bezrobocia.

 

 

Na koniec województwo zachodniopomorskie – jest trzecim regionem z najwyższą stopą bezrobocia (16,9%) i posiada aż siedem powiatów ze stopą bezrobocia w przedziale 24,8%-27,9%. Do woj. zachodniopomorskiego należy 21 powiatów, co oznacza, że w 1/3 powiatów 1/4 ludności jest zarejestrowana jako bezrobotni! (mniej więcej taki sam wynik notuje woj. warmińsko-mazurskie).

Najniższe bezrobocie notowane jest w Świnoujściu – 9,1%, które swój pozytywny wynik zawdzięcza w dużej mierze atrakcyjnej lokalizacji. Świnoujście jest bowiem miejscowością nadmorską, leżąc jednocześnie na polsko-niemieckim pograniczu. Znaczna część ludności znajduje więc zatrudnienie u niemieckich sąsiadów lub prowadzi działalność związaną z turystyką. Podobna wysokość bezrobocia kształtuje się w Szczecinie (10,6%).

 

 Bezrobocie w Polsce 2013 - główne miasta wojewódzkie

 

 


Stopa bezrobocia w stosunku do poprzednich okresów

 

Patrząc na wyniki z początku tego roku sytuacja wydaje się być lepsza, jednak jest to stała tendencja powtarzająca się każdego roku. Bezrobocie w sezonie letnim maleje, a w okresie zimowym wzrasta o 1-2 punkty procentowe. Tak więc stopa bezrobocia na koniec września wynosi 13,0%, czyli zmniejszyła się o 1,4% w odniesieniu do najgorszego miesiąca w roku - lutego (14,4%).

Kilka województw nie wykazuje jednak oznak tejże sezonowości, zachowując wysokość bezrobocia na zbliżonym poziomie w ciągu całego roku. Różnica między lutym a wrześniem w woj. mazowieckim wyniosła zaledwie 0,6% (11,6%-11,0%), w woj. świętokrzyskim 0,9% (16,8%-15,9%), w woj. śląskim 1,0% (12,1%-11,1%) i tak samo w woj. podlaskim (15,6%-14,6%).

 

Z kolei kilka województw wykazuje dużą sezonowość, co najpewniej spowodowane jest wzmożonym zapotrzebowaniem na pracowników w turystyce i hotelarstwie (miejscowości nadmorskie oraz duże historyczne miasta posiadające „Stary Rynek”), bądź pracą w rolnictwie. Tak więc różnica w bezrobociu w woj. zachodniopomorskim wyniosła aż 2,4% (19,3%16,9%), w woj. warmińsko-mazurskim 2,1% (22,5%-20,4%), a w woj. dolnośląskim 1,8% (14,6%-12,8%).

 

Niestety porównując okresy roczne, rok 2013 notuje wciąż wyższe bezrobocie, i tak jak pisaliśmy w artykule w lutym (Stopa bezrobocia w Polsce w 2013 r.), tak również teraz stopa bezrobocia 13,0% we wrześniu jest najwyższą od 6 lat w tym samym okresie. Tabela do wglądu poniżej:

 

Bezrobocie w województwach 2013

  

Tabele z których czerpaliśmy informacje możecie pobrać ze strony Głównego Urzędu Statystycznego. Tam znajdziecie bardzo szczegółowe statystyki o rynku pracy w Polsce.

 

SprawdzPrace.pl

 

Źródło danych: GUS

Poleć artykuł znajomym:

:

Komentarze:

 • ~Szukający nowej pracy - 6 listopada 2013 15:37:51
  Takie niby małe bezrobocie w Warszawie, a jakoś pracy znaleźć i tak nie mogę ;/
  Odpowiedz
 • ~łukasz - 7 listopada 2013 18:25:57
  Trójmiasto się trzyma! w sezonie pracy od cholery obojętnie czy Gdańsk Gdynia czy Sopot. A po sezonie też jest co robić!
  Odpowiedz
 • ~hahaha - 31 grudnia 2013 00:14:42
  bezrobocie nie ma znaczenia to nie tak, że nie ma pracy i jest przez to np 13 % bezrobotnych to tak ze ludzie nie posiadaja zdolności pracowania i generowania zysku jak ktos jest rozgarniety to niestety nie ma szansy nie miec pracy
  Odpowiedz
 • ~apacz - 20 lutego 2014 18:42:31
  Zachodniopomorskie jak zawsze kiepsko idzie. Niskie bezrobocie głównie dzięki powiatom nadmorskim się utrzymuje reszta ma sytuacje jedną z najgorszych w Polsce. Choć statystyki i tak się poprawiły ale w znacznej części dzięki wyjazdą za granice.
  Odpowiedz
 • ~gvuyb - 15 marca 2014 21:55:50
  NA TO PRZEPROWADZKA DO POZNANIA
  Odpowiedz
 • ~Luk - 11 kwietnia 2014 21:21:42
  Tak jest w dużych miastach ale np.
  Na takim Podkarpaciu w Rzeszowie i Krośnie jest bezrobocie poniżej 5%. To na wsiach podkarpackich które podają jest przekłamane tam co 2-3 dom to zagranica!!! Lotnisko międzynarodowe w Rzeszowie rozwija się bardzo szybko. W porównaniu do całej Polski są tam duże gospodarstwa z wysoką kulturą. Ludzie tam dbają o wygląd swoich domostw ogródków inwestują w nie. Stawiają wille duże domy 200-300m2 mało kto chce mieszkać w bloku - stać ich utrzymać domy z dużymi działkami.
  Odpowiedz
  • ~lololol - 24 września 2014 15:37:22
   moge tylko potwierdzić w porównaniu do tzw. bogatej polski zachodniej stan zadbania domów działek ogródków miasteczek jest nieporównywalny, i zero patologii praktycznie
   Odpowiedz
 • ~ekonomistka - 24 czerwca 2014 12:33:50
  Proszę autora tego tekstu o znalezienie sobie korepetytora z języka polskiego. "każdy domyśla się o niskim bezrobociu". Co to za potworek stylistyczno-gramatyczny? A nie każdy "domyśla się niskiego bezrobocia?"

  "Województwo warmińsko-mazurskie posiada najwyższą stopę bezrobocia". A może zwyczajnie "ma", albo - jeśli chcemy być bardziej eleganccy - "charakteryzuje się"? Bo wkrótce zamiast pisać "mam tego dość" będziemy tworzyć potworki w stylu "posiadam tego wystarczająco".
  Odpowiedz