Informacje finansowe i prawne

Elektroniczne księgi wieczyste od 1 grudnia bardziej dostępne

29.01.2014, 5, 9743 wyświetleń
Obraz główny - Elektroniczne księgi wieczyste od 1 grudnia bardziej dostępne

1 grudnia 2013 r. weszła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która ułatwi pracę m.in. komornikom lub notariuszom. Wyszukiwać księgę można nie tylko po jej numerze, ale również po danych osobowych. Wydrukowane odpisy mają pełną moc prawną dokumentów sądowych. Księgi wieczyste online usprawniają też formalności w obrocie nieruchomościami.

 

 

Dołącz, aby widzieć nowe artykuły:

Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy, korzystanie z internetowego dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych nie miało pełnej funkcjonalności. Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece opisuje więcej opcji elektronicznego systemu, jednak weszła w życie dopiero od 1 grudnia 2013 r. Tak więc przed tym dniem wydruk z elektronicznej księgi wieczystej nie był równoprawny dokumentom wydawanym przez sąd. Oprócz tego, wyszukiwanie ksiąg wieczystych w elektronicznym systemie było możliwe jedynie przez podanie numeru księgi wieczystej.

 

Informacje o księgach wieczystych były udzielane przez Centralne Informacje Ksiąg Wieczystych po wizycie w ekspozyturach przy wydziałach sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste, po złożeniu stosownego wniosku o odpis, wyciąg czy zaświadczenie o zamknięciu ksiąg wieczystych. Tylko te dokumenty miały wówczas moc prawną.

 

 

Elektroniczne Księgi Wieczyste od 1 grudnia 2013 r.

 

Księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w systemie informatycznym, a informacji z centralnej bazy danych ksiąg wieczystych udziela Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych.

Dostęp do elektronicznej bazy możliwy jest za pomocą witryny http://ekw.ms.gov.pl

 

 

Dostęp do wielokrotnego, nieograniczonego w czasie wyszukiwania ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych mogą uzyskać:

1)   sądy,

2)   prokuratura,

3)   organy kontroli skarbowej,

4)   organy celne,

5)   administracyjne organy egzekucyjne,

6)   organy podatkowe,

7)   komornicy sądowi,

8)   Policja,

9)   Najwyższa Izba Kontroli,

10)   Straż Graniczna,

11)   Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,

12)   Agencja Wywiadu,

13)   Centralne Biuro Antykorupcyjne,

14)   Służba Kontrwywiadu Wojskowego,

15)   Służba Wywiadu Wojskowego,

16)   Zakład Ubezpieczeń Społecznych,

17)   Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa,

18)   notariusze.

 

Powyższe podmioty będą mogły również samodzielnie wydrukować odpis z ksiąg wieczystych, wyciąg z ksiąg wieczystych lub zaświadczenie o zamknięciu ksiąg wieczystych, po złożeniu internetowego wniosku i uiszczeniu opłaty. Wydrukowane dokumenty będą miały moc dokumentów wydanych przez sąd.

Oprócz tego, wyszukiwanie ksiąg wieczystych przez te podmioty będzie możliwe poprzez podanie danych osobowych, a nie tylko numeru księgi. Dzięki temu m.in. notariusze i komornicy będą mogli znaleźć księgę wieczystą konkretnych osób. Rozwiązanie to ma na celu skuteczniejsze i szybsze realizowanie zadań zawodowych, gdzie w przypadku komornika, będzie on mógł sprawniej ustalić stan majątkowy dłużnika i egzekwować wobec niego należności.

 


Dodatkowo przypominamy, że znając pełny numer księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (innym niż stary numer z dokumentacji papierowej), każdy może bezpłatnie uzyskać wgląd do pożądanej dokumentacji, co usprawnia i poprawia bezpieczeństwo transakcji na rynku nieruchomości. Dzięki temu przed zakupem danej nieruchomości możliwe będzie potwierdzenie uczciwości sprzedającego i sprawdzenie treści księgi wieczystej tej nieruchomości.

 

 

Nowe numery ksiąg wieczystych

 

Internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych wymaga podania nowego numeru nadanego w systemie informatycznym.


Nowy numer składa się z:

- kodu sądu prowadzącego księgę wieczystą (np. „OL1O” – Olsztyn, „KR1P” – Kraków),

- 8-cyfrowego numeru księgi wieczystej,

- cyfry kontrolnej obliczanej określonym algorytmem.

 

Przykładowy numer:        KR1P/00123456/4

 

SprawdzPrace.pl

Źródło: MS.gov.pl, http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/1027_u.htm 

Poleć artykuł znajomym:

:

Komentarze:

 • ~bart88 - 9 marca 2014 14:34:43
  Ciekawy artykuł, lekko napisany, niestety mam zastrzeżenie. Bardzo mało istotnych informacji. O wiele lepiej wytłumaczoną kwestię elektronicznych ksiąg wieczystych znalazłem na stronie:

  Jeżeli ktoś potrzebuje szczegółowych informacji, to polecam zapoznanie się z tą stroną.
  Odpowiedz
 • ~Marta - 18 stycznia 2018 15:12:01
  Wbrew pozorom nie jest tak łatwo znaleźć księgi wieczyste, jak nie ma się ich numerów. Stąd powstał portale komercyjne, które za opłatą umożliwiają wyszukanie księgi.
  Odpowiedz
  • ~Adamu37 - 25 stycznia 2018 14:18:27
   Jak dla mnie spoko. Jak ktoś tak jak ja zajmuje się handlem nieruchomościami - to najlepsze rozwiązanie. Nieraz potrzebny mi szybki wgląd w księgi, właściciel nie ma numerów a wniosek do sąd to tylko strata czasu. A tu, za 19 zł mam wyszukanie jednej księgi - to jeszcze nie majątek i warte swojej ceny.
   Odpowiedz
   • ~ewelala - 30 stycznia 2018 13:18:53
    A gdzie za tyle można wyszukać kw? Ja znam tylko dwa portale znajdzksiege za 29 zł i ksiegi-wieczyste-online za 40 zł. Tu by było połowę taniej, więc raczej opłacalne. Chyba, ze jakiś haczyk jest?
    Odpowiedz
    • ~Adamu37 - 16 maja 2018 14:20:42
     Na wieczyste.pl masz wyszukiwanie księgi wieczyste po adresie za 19 zł. Co do znajdzksiege to już od dawna cena za 1 wyszukanie to 39,99 zł.
     Odpowiedz